VZNIK NOVODOBÝCH OLYMPIJSKÝCH HER
Olympia zmizela na celá dlouhá staletí s povrchu země, avšak nikoliv z paměti lidstva. Olympijské hry inspirovaly mnohé umělce k vytvoření překrásných a hodnotných uměleckých děl, které připomínaly nejen olympijské hry samotné, ale, a to především, i jejich myšlenku.
Velký význam na obnovení olympijských her mají archeologové, kteří upozornili na existenci řecké Olympie. prvním, kdo lokalizoval podobu Olympie byl Němec Matthias Palbitzki již v roce 1647. Vědecký archeologický výzkum však zahájil o sto let později anglický archeolog Richard Chandler. Podrobné archeologické výzkumy byly zahájeny ve 30. letech 19. století a pokračují s určitými přestávkami dodnes. Nálezy těchto vykopávek jsou vystaveny ve dvou olympijských
Tak, jak poznávalo lidstvo postupně historii Olympie, objevily se i první pokusy o obnovu her. Jako první to byli Švédové, kteří použili na začátku 19. století název "Olympijské hry" pro své gymnastické slavnosti. V roce 1859 dal řecký král Ota I. na naléhání řeckého obchodníka Zappase souhlas k pořádání olympijských her, které však byly zatím pouze řeckou záležitostí.
Olympijskou myšlenku, tak jak ji známe dnes, vzkřísil teprve francouzský baron Pierre de Coubertin, který v roce 1892 navrhnul obnovení olympijských her. Dva roky poté bylo rozhodnuto. Místem konání 1. olympiády v roce 1896 byly zvoleny Athény.
Od této doby se odvíjí příběh novodobých olympijských her jako příběh o lidském duchu, fyzické zdatnosti a touze překonávat bariéry a pomyslné limity.
V roce 1894 byl také v Paříži založen MOV (Mezinárodní olympijský výbor), který sídlí od roku 1915ve švýcarském Lausanne.
V roce 1914 představil Coubertin znak olympijských her - pět vzájemně propojených kruhů, které symbolizují jednotlivé kontinenty, a vlajku, která má bílý podklad a je 6 m dlouhá a 2 m široká. Součástí původní historické vlajky je i heslo "Citius, Altius, Fortius" (rychleji, výše, silněji). Autorem tohoto hesla byl pedagog R.P.Didon.
První oheň na olympijských hrách vzplanul v roce 1928 a od roku 1936 ho přenáší štafeta z Olympie. Olympijské hry mají také svou hymnu, kterou je kantáta Spiridona Samarase.
Každé olympijské hry měly a mají svého maskota. O nich si povíme v dalším pokračování v našem seriálu o sportu.