Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příběh jedenáctileté školačky, která rychle přišla o soukromí i klid, přinesl server gawker.com. Dívce se říká Jessi Slaughterová (není to ale pravé jméno). K aféře přitom stačilo jen málo...

 

Jessi vede na internetu život v komunitě uživatelů na webu a je jakousi "mikrocelebritou". Před několika týdny se na serveru Stickydrama – webu plném drbů zajímavých pro třináctileté fanynky – objevila informace, že má pletky se zpěvákem emo kapely Blood on the Dance Floor (Krev na tanečním parketu) Dahviem Vanitym.

 

Zabiju vás, hrozila Jessi kritikům

 

Když přispěvatel serveru žádal Jessi o reakci, napsala "gtfo dahvie and I dont exist, I'm just a fan". Pokud bychom to měli slušně přeložit, zní odpověď  "Trhněte si, Dahvie a já spolu nic nemáme, jsem jen fanoušek". Šiřiteli klepu ale pusu nezalepila. "Kdyby Dahvie byl pedofil, proč by si vybral ji? Leda že by byla děvka!" napsal.

 


 

 

 

Těm, kdo ji nemají rádi, Jessi odpověděla videem na YouTube. Servítky si nebrala a mimo jiné jim vzkázala: "Pokud nemůžete přestat nenávidět, víte co? Strčím vám glocka do pusy a udělám vám z mozku fašírku," napsala. Její "vtipné" výhrůžky se ovšem změnily v noční můru, když se odkaz na ně objevil na masových diskusních serverech 4Chan.org a Tumblr.

 

Pomsta byla brutální

 

Diskusní fórum /b/ na serveru 4chan.org je zvláště nepříjemné místo. Na tomto serveru se uživatelé bez jakékoli registrace snaží navzájem šokovat nebo pobavit. Objevují se tu různé sarkastické hlášky, obrázky lidí v ponižujících situacích, vymyšlené exkluzivní zprávy a podobně. Někdy se mu přezdívá "p*del internetu".

 

Uživatelé serverů dívku okamžitě začali šikanovat. Začali si předávat její skutečné jméno, adresu, telefon i odkazy na její stránky na sociálních sítích. Obtěžovali ji anonymní telefonující, její stránky na Facebooku a MySpace byly zavaleny spamem, šikanující jí domů objednávali pizzu a komunita uvažovala i o objednání lehkých dívek z escort servisu. Na serveru Encyclopedia Dramatica se dokonce objevil návod, jak Jessi týrat. (Je v něm mimo jiné rada "Řekněte jí, ať se zabije" nebo "Řekněte jejímu tátovi, že ji zmlátíme.")

 

Poučení pro rodiče

 

Na dalším videu, které Jessi zveřejnila, už jen pláče a její otec se rozčiluje. Zoufale hrozí, že škodiče vystopuje, a že si na ně došlápne kyberpolicie. Video si můžete pustit pod titulkem článku. Paradoxní je, že se samo o sobě stalo populárním a vysloužilo si desítky parodií.

 

Podle gawker.com by si z tohoto případu měli vzít ponaučení především rodiče. Měli by mít alespoň minimální přehled o tom, co jejich děti na webu dělají, a nenechat je, aby vyhrožovaly uživatelům YouTube smrtí.

V dnešní době je podle mého názoru dost těžké hlídat děti na internetu. Navštěvují nepřeberné množství sociálních sítí kde se mohou stát nejen oběťmi šikany ale také mnohem závažnějších trestných činnů.